YENİ YAŞAMIN HER YERİNDE: YİN YANG

Bir bütünün içindeki zıtlıkları tasvir eden kadim bir sembol olan Yin Yang, üzerinde taşıyanların hayatlarındaki duygusal acıların ve problemlerin giderilmesinde etkili olmasının yanı sıra çok şık bir figür olarak da aksesuarlara farklı bir hava katıyor.

Çok eksiden beri var olan ve Çin felsefesinin de temelini oluşturan Yin Yang, en basit tanımıyla her şeyin kökeninde yer alan 'iyi' ve 'kötü'nün mükemmel dengesini sembolize ediyor. Dünyada var olan her şeyin, düalist (ikili) yapının iki karşıt yönünün bileşimi olduğu düşüncesine göre çevrenizdeki her varlıkta Yin'i ve Yang'ı görebiliyorsunuz. Örneğin, üzerinde yaşamakta olduğumuz gezegen Yin'ken Güneş Yang; kadın Yin, erkek Yang; üzüntü Yin, mutluluk Yang...Dolayısıyla ve aslında, bu ikili olma hali sadece varlıklar için değil, duygular için de geçerli olduğundan yaşamınızdaki duygusal olumsuzlukları da Yin ve Yang arasındaki dengeyi yöneterek aşmanız mümkün olabiliyor. Çince'den dilimize 'Sonsuz Olanak' şeklinde çevrilebilecek olan 'Tai Chi' sembolü olarak da bilinen Yin Yang, doğal olaylardan toplumsal düzene, duygulardan beden sağlığına kadar her tür olgu ve kavramda karşımıza çıkıyor.

Yaşamda Dengeyi Kurmak

Eşit olarak dağıtılmış siyah ve beyaz renklerden oluşan dairesel sembolde balığı andıran iki parçadan siyah kısım Yin; uysallığı, zayıflığı ve dişiliği temsil ederken Yang olarak adlandırılan siyah kısım ise faalliğe, aydınlığa ve erkekliğe işaret ediyor. Ancak her iki kısımda da balıkların gözü gibi görünen zıt renkte birer nokta bulunuyor. Siyah olan Yin'de beyaz nokta, beyaz olan Yang'de ise siyah bir nokta. Dolayısıyla iki parçalı bütünde sadece tek bir rengin bulunduğu hiçbir alana rastlanmıyor. Yin içinde Yang, Yang içinde Yin her zaman mevcut kalıyor. Kötünün içinde iyi, iyininkindeyse kötü bulunabiliyor. Yin ve Yang birbirlerinin içine yerleşmiş gibi görünüyorlar. Aynen yaşamda her mutluluğun içinde acıların, her kötü durumdaysa yeni umutların var olması gibi...

Sembol böylece sizlere hayatınızdaki olumlu ve olumsuz enerjilerin aslında nasıl etkileştiğini anlatıyor. Eğer sadece tek bir duyguya, yani tek bir renge odaklanırsanız bir kısmınız hep eksik kalıyor. Yin ve Yang sizlere, sürekli karşıtlıklarla bezeli bir dünyada uzlaşmanın mutluluğa giden yol olduğunu gösteriyor.

Olumlu Düşünmeyi Unutmamak

Hislerinizi ve kendinizi daha iyi tanımanıza, endişelerinizden uzaklaşarak iç huzuru bulmanıza, yaşamdaki gerçek amaçlarınızı kavramanıza, gönül gözünüzün açılmasına ve sezgilerinizin de güçlenmesine yardımcı olan Yin Yang sembolünü üzerinizde taşımanız, hayatınızı değiştirecek bir bakış açısını her zaman size hatırlatabilir. Bütünlenmemiş hissetmenize ve sıkıntılı durumlarda bile iyi yönleri bulmanıza teşvik etmesi sayesinde de yaratıcılığınıza faydası olan Yin Yang sembolünü bileklik ya da kolye şeklinde üzerinizde taşıyarak hem daha olumlu bir ruh halini koruyabilir hem de zarif bir aksesuara sahip olabilirsiniz.

Yin Yang'ı en şık haliyle her zaman yanınızda taşımak içinse http://www.kamalayadesign.com/koleksiyonlar/yin-yang/18 adresinden, takı tasarım alanında sıra dışı çizgileri sizinle buluşturan markamız Kamalaya Design'ın yepyeni koleksiyonuna göz atabilirsiniz.

NEHİR'İN SEÇTİKLERİ